GALERİ

2022

HZ. MEVLÂNA VE AİLESİ’NİN KONYA’YA GELİŞLERİNİN 795. YILDÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ

SUFİSİN  (SUFİ SİNEMA)  GÜNLERİ

BASIN AÇIKLAMASI

Hz. Mevlâna ve Ailesi’nin Konya’ya Gelişlerinin 795. Yıldönümü kapsamında düzenlenen 4. Sufisinema Günleri Basın Toplantısı geniş katılım ile 13.06.2022 tarihinde Bayır Diamond Hotel & Convention Center' da gerçekleştirildi. İl Müdürümüz Sayın Abdüssettar YARAR 4. Sufisinema Günlerinin detaylarını kamuoyu ile paylaştı.

 

GÖSTERİMİ YAPILAN FİLMLER

4. Sufisinema Günleri kapsamında 4'ü Belgesel, 11'i de Uzun Metrajlı olmak üzere 15 eser yer almıştır.

1) WHISPERING SANDS (FISILDAŞAN KUMLAR) / (AÇILIŞ FİLMİ) / Nacer KHEMIR, Tunus, 2017

2) DEKALOG-1 / Krzysztof KIESLOWSKI, Polonya, 1988

3) KARINCA / Nazif TUNÇ, Türkiye, 2019

4) ANKA KUŞU / Mesut UÇAKAN, Türkiye, 2007

5) OASIS / Begars ELUBAY, Kazakistan, 2018

6) ANDALUSIAN ENCOUNTERS (ENDÜLÜS KARŞILAŞMALARI) / Bensalem BOUABDALLAH, İngiltere, 2000

7) CORDOBA MOSQUE (KURTUBA CAMİİ) / Bensalem BOUABDALLAH, İngiltere, 2020

8) ALHAMBRA UNDER DANGER (ELHAMRA TEHLİKE ALTINDA) Jose Sanchez MONTES, İspanya, 2020

9) BOZKIR / ALİ ÖZEL, Türkiye, 2019

10) A HIDDEN LIFE (GİZLİ BİR HAYAT) Terrence MALICK ABD, 2019

11) RÜYA MAKAMI / Çağla ÇAĞLAR, Türkiye, 2019

12) MEMORIA (HATIRA) / Apichatpong WEERASETHAKUL, Kolombiya-Tayland, 2021

13) LOOKING FOR MUHYIDDIN (MUHYİDDİN'İ ARAMAK) / Nacer KHEMIR, Tunus, 2014

14) SUN CHILDREN (GÜNEŞİN ÇOCUKLARI) / Mecit MECİDİ, İran, 2019

Hz. Mevlâna ve Ailesi’nin Konya’ya Gelişlerinin 795. Yıldönümü Etkinlikleri 4.SûfiSinema Günleri Programı  İl Halk Kütüphanesi Konferans Salonu ve Selçuklu Kongre Merkezi olmak üzere iki ayrı yerde yapılmıştır.

Açılış Programı ve Kapanış Ödül Gecesi başta olmak üzere “Dijital Platformlar ve Algı Yönetimi” Konulu panel ve 10 Film Gösterimi Selçuklu Kongre Merkezi Konya Oditoryum Salonunda yapılırken, 4 film gösterimi de İl HALK KÜTÜPHANESİ Konferans Salonunda yapılmıştır.

Ayrıca Sinema Yazarı, Eleştirmen ve Yönetmenler ile yapılacak olan 8 SÖYLEŞİ etkinliği düzenlenmiştir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Konya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Konya Büyükşehir Belediyesi, Selçuklu, Meram ve Karatay Belediyeleri ile Konya Kültürünü Araştırma ve Geliştirme Derneği’nin katkılarıyla, “Hz. Mevlâna ve Ailesinin Konya’ya Gelişlerinin 795. Yıldönümü Etkinlikleri” çerçevesinde bu sene 4.sü düzenlenen SUFİSİNEMA GÜNLERİ ödül töreni ile sona erdi.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından Film Müziklerinden oluşan bir konser ve Gala Gecesi ile başlayan 4. SUFİSİNEMA GÜNLERİ’nde 9 ülkeden 11 film ve 4 belgesel film gösterildi. Ödül gecesinde “17. Yüzyıl Mecmua-ı Saz-ı Sözden Eserler” isimli Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı tarafından icra edilen konser ve ödül töreni ile sona erdi.

Yurt içinden ve dışından sinema sektörünün ünlü yüzlerinin misafir edildiği etkinlikler kapsamında İletişim fakültesi öğrencileri ve sinemacılar bir araya gelerek tecrübe paylaşımı yapıldı.

Pazar akşamı Selçuklu Kongre Merkezinde yapılan Ödül Töreninde Ulusal Kısa Film Yarışması’nda dereceye giren ilk 3 yarışmacıya ödülleri takdim edildi. Ulusal Kısa Film Yarışması’nda birinciliği Mehmet BAŞAK, ikinciliği Abdullah ŞAHİN ve üçüncülüğü Recep BOZGÖZ kazanmıştır.

Sufisinema Günleri Düşüncesine Katkı Ödülleri (Uluslararası) Bensalem BOUABDALLAH ve (Ulusal) Enver GÜLŞEN’e, Sufisinema Düşüncesine Onur Ödülü Nacer KHEMIR’e, Sufisinema Günlerine Vefa Ödülü Nazif TUNÇ’a ve Sufisinema Günleri Yönetmen Ödülü Mecid MECİDİ’ye verildi.

 

 

2021

HZ. MEVLÂNA VE AİLESİ’NİN KONYA’YA GELİŞLERİNİN 794. YILDÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ

SUFİSİN  (SUFİ SİNEMA)  GÜNLERİ

BASIN AÇIKLAMASI

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından 20 Ocak - 30 Nisan 2021 tarihleri arasında düzenlenen SÛFİSİNEMA Günleri 2. Ulusal Senaryo Yazma Yarışması Ödül Töreni 22 Haziran 2021 günü gerçekleştirildi.

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar YARAR, SÛFİSİNEMA Günleri Uzun Metraj Sinema Filmi Senaryo Yarışması'na İslam İrfanı ve Tasavvufun özünü anlatan 19 senaryo müracaatı yapıldığını ve SÛFİSİNEMA Günleri 2. Ulusal Senaryo Yazma Yarışmasına 'Karga' rumuzu ile katılan Mehmet Akif GÜLER’e ait 'Cenneti Aramak' adlı eserin, Tasavvuf Konulu Uzun Metraj Sinema Senaryosu destek ödülüne layık görüldüğünü bildirdi.

 

2019

HZ. MEVLÂNA VE AİLESİ’NİN KONYA’YA GELİŞLERİNİN 791. YILDÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ

SUFİSİN  (SUFİ SİNEMA)  GÜNLERİ

BASIN AÇIKLAMASI

 

“Aynada Gördüğün Suret Senindir. Aynanın Değil.”

Hazret-i Mevlâna

Hazret-i Mevlâna ve Ailesi’nin Konya’ya Gelip Yerleştikleri Günün Hatıra’sına yapılan “TEŞRİF-İ KONYA” etkinlikleri kapsamında; Uluslararası SUFİSİN SUFİ SİNEMA” GÜNLERİ’nin ikincisi gerçekleştirilecektir. 2-3-4-5 Mayıs tarihlerinde yapılacak olan bu etkinlikte, irfanımızı sinemaya başarıyla aktaran değerli bazı yönetmenler, değerli eserleri – filmler, belgeselller, kısa filmler, paneller, atölye çalışmaları, tiyatro ve konserlerin yanı sıra daha pek çok faaliyet yer alacaktır.

Uluslararası 2.SUFİSİN, Sinema Günleri’nde; tasavvufun büyük zirvelerinin görüşleri ile şekillenmiş kamera tekniği ile yapılmış yine seçkin 15 film gösterimi yapılmıştır.

02 MAYIS 2019 / PERŞEMBE

SÖĞÜT AĞACI (AÇILIŞ FİLMİ) , Mecit MECİDİ, İran / MKM Sultan Veled Salonu

 

03 MAYIS 2019 / CUMA

MOMMO  (KIZ KARDEŞİM),  Atalay TAŞDİKEN, Türkiye / MKM Sultan Veled Salonu

SÜKÛT EVİ,  Cafer ÖZGÜL, Türkiye / İlk Halk Kütüphanesi Konferans Salonu

DECCANI SOULS, Kaz RAHMAN, ABD / MKM Sultan Veled Salonu

BENİM KÜÇÜK SÖZLERİM, Bekir BÜLBÜL, Türkiye / İl Halk Kütüphanesi Konf. Salonu

LE QUATTRO VOLTE (DÖRT KEZ), Michelangelo FRAMMARTINO, İtalya / İl Halk Küt.

 

04 MAYIS 2019 / CUMARTESİ

OSTROV (ADA), Pavel LUNGIN, Rusya / MKM Sultan Veled Salonu

CENNETİN ÇOCUKLARI, Mecit MECİDİ, İran / MKM Sultan Veled Salonu

YED-İ VELAYET 7 VİLAYET, Eda SÜRMELİTürkiye / MKM Sultan Veled Salonu

MİRACİYYE  (SAKLI MİRAS), Murat PAY, Türkiye / İl Halk Küt. Konf. Salonu

 

05 MAYIS 2019 / PAZAR

THE SPIRIT OF THE BEEHIVE  (ARI KOVANININ RUHU),Victor ERICEİspanya/İl Halk Kütüp.

MIMOSAS, Oliver LAXE, Fas / MKM Sultan Veled Salonu

LAZARO FELICE (MUTLU LAZARO), Alice ROHRWACHER, İtalya / MKM Sultan Veled  S.

MEETINGS WITH REMARKABLE MEN (ÖNEMLİ İNSANLAR İLE KARŞILAŞMALAR),

Peter BROOK, İngiltere / İl Halk Kütüphanesi Konferans Salonu

ARDINDA KALANLAR, Nuray KAYACAN, Türkiye / İl Halk Kütüphanesi Konf. Salonu

Hazreti Mevlana ve Ailesinin Konya’ya Teşriflerinin 791. Yıldönümü, 2-5 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen Sufi Sinema Günleri (SUFİSİN) Mevlana Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ödül töreni ile sona erdi.

Hazreti Mevlana ve Ailesinin Konya’ya gelişlerinin 791. yıldönümü dolayısıyla, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce bu yıl ikincisi düzenlenen “Uluslararası 2. Sufi Sinema Günleri” (SUFİSİN) etkinlikleri, 2-5 Mayıs tarihleri arasında sinemaseverlerle buluştu.
Sinema sanatının, din ve tasavvuf dünyasına, tarih ve kültür birikimine bir ayna olduğu bilinciyle bu yıl ilk defa Senaryo Destek Ödülü’nün verildiği törende, sinema sanatının gelişmesinde katkıda bulunan yönetmen, oyuncu, senarist ve sinema yazarlara ödülleri dağıtıldı.

Ödül töreninde dünyaca ünlü İranlı yönetmen Mecid Mecidi ‘Onur Ödülü’ne layık görülürken, Hülya Koçyiğit’e ‘Şükran Ödülü’ verildi. Türkiye’de Tasavvuf ve sinema ilişkisine dair ilk ürünlerde imzası olan ve 2014 yılında vefat eden Ayşe Şaşa’nın ‘Vefa Ödülü’ nü Festivalin Genel Müdürü Sadık Yalsızuçanlar aldı.

Türkiye’de sinema sanatının gelişmesinin, öncelikle kaliteli senaryo üretilmesiyle ilgili olduğu düşüncesiyle bu yıl ilk kez düzenlenen ‘Senaryo Destek Ödülü’nü 50 yarışmacı arasından, ‘Bir Tutam Karanfil’ isimli senaryosu ile Bekir Bülbül aldı.

 

 

2018

Hz. Mevlâna ve Ailesinin Konya’ya Gelişinin 790. Yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde, “SÛFİSİN - Sûfi Sinema Günleri" Açılış Programı 03 Mayıs 2018 saat 10:00'da Mevlâna Kültür Merkezi Sultan Veled Salonunda gerçekleştirildi.

Açılışa Valimiz Sayın Yakup CANBOLAT, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sayın Mithat BÜYÜKALİM, Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Bestami TEZCAN, Üniversitelerimizin Rektörleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat GÜL, Karatay Kaymakamı A. Selim PARLAR, İl Emniyet Müdürü Şükrü YAMAN, Mevlâna’nın 22. kuşak torunu Esin Çelebi BAYRU, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

 

        

       Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü                     KTO Karatay Üniversitesi Rektörü              Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü

           Sayın Abdüssettar YARAR                                   Sayın Prof. Dr. Bayram SADE                      Sayın Prof. Dr. Muzaffer ŞEKER

 

                  

Konya Büyükşehir Belediye Başkan     Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yrd.                               Konya Valisi

  Vekili Sayın Mithat BÜYÜKALİM                      Sayın Nihat GÜL                                                   Sayın Yakup CANBOLAT

 

 

Saat 10.45'de Açılış Filmi olarak Semih KAPLANOĞLU'nun "BUĞDAY (GRAIN)" filmi gösterildi.

 

 

Saat 13.45'de Hz. Mevlâna ve Ailesinin Konya'ya Gelişlerinin Temsili Karşılama Töreni yapıldı.

 

 

Saat 15.00'de Necmettin Erbakan Üniversitesi'nde Semih KAPLANOĞLU ile söyleşi programı gerçekleştirildi.

Detay için lütfen tıklayınız.

 

 

Saat 15.30'de Mevlâna Müzesi'nde "Huzur-ı Pîr'de Dua ve Gülbang" programı yapıldı.

 

 

Saat 17.00'de Mevlâna Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu'nda Victor SALVA'nın

"HUZURLU SAVAŞÇI (PEACEFUL WARRIOR)" filmi gösterildi.

 

 

Saat 20.30'da Gala Gecesi Programı yapıldı.

 

 

 

Hz. Mevlâna ve Ailesinin Konya’ya Gelişinin 790. Yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde, “SÛFİSİN - Sûfi Sinema Günleri" etkinliğinde ikinci gün olan 04 Mayıs 2018 Cuma günü saat 10:00'da İl Halk Kütüphanesi Konferans Salonunda "Sinema ve Tasavvuf" konulu panelin 1. Oturumu yapıldı.

Oturum Başkanı Sadık YALSIZUÇANLAR, katılımcılar Prof. Dr. Yusuf KAPLAN, Nazif TUNÇ, Enver GÜLŞEN ve Yrd.Doç.Dr. Nurullah KOLTAŞ.

 

 

Saat 14.00'de Mevlâna Kültür Merkezi Sultan Veled Salonunda Semra SANDER'in yönettiği

"GERÇEK İNSAN OLMA SANATI - YUNUS EMRE" adlı belgesel gösterildi.

Kaynak: kameraarkasi.org

 

 

Saat 14.00'de İl Halk Kütüphanesi Konferans Salonunda, Diane CILENTO'nun yönettiği

"DÖNÜŞ (TURNING)" adlı belgesel gösterildi.

Kaynak: Beshara Publications

 

 

Saat 15.00'de Selçuk Üniversitesi Alâeddin Keykubat Kampüsünde İran'lı yönetmen Seyyid Rıza Mir Kerimi ile söyleşi yapıldı.

Moderatör: Prof. Dr. Mustafa Fadıl SÖZEN

 

 

Saat 15.45'de Mevlâna Kültür Merkezi Sultan Veled Salonunda İsmet YAZICI'nın yönettiği "Zamanın Şahidi" belgeseli gösterildi.

 

 

Saat 16.30'de Mevlâna Kültür Merkezi Sultan Veled Salonunda Seyyid Rıza Mir KERİMİ'nin

"AYIŞIĞI ALTINDA (UNDER THE MOONLIGHT)" filmi gösterildi.

 

 

Saat 18.00'de İl Halk Kütüphanesi Konferans Salonunda Hasan SEYİDBEYLİ'nin "NESİMİ" filmi gösterildi.

 

 

 

Hz. Mevlâna ve Ailesinin Konya’ya Gelişinin 790. Yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde, “SÛFİSİN - Sûfi Sinema Günleri" etkinliğinde üçünçü günü olan 05 Mayıs 2018 Cumartesi günü saat 10:00'da İl Halk Kütüphanesi Konferans Salonunda "Sinema ve Tasavvuf" konulu panelin 2. Oturumu yapıldı.

Oturum Başkanı İhsan KABİL, katılımcılar Prof. Dr. Mustafa Fadıl SÖZEN, Muzaffar ALI, Rabia BRODBECK ve Sadık YALSIZUÇANLAR.

 

 

Saat 11.00'de Mevlâna Kültür Merkezi Sultan Veled Salonunda çocuklar için Mustafa ABLAK'ın yönettiği

"YENİ ŞEYLER SÖYLEMEK LAZIM" isimli Animasyon Film gösterildi.

 

 

Saat 13.00'de Mevlâna Kültür Merkezi Sultan Veled Salonunda Muzaffar ALI'nin yönettiği

"RÛMÎ HÜSREV'İN ÜLKESİNDE" isimli Belgesel Film gösterildi.

 

 

Saat 13.30'de Ovidio Abdullatif SALAZAR'ın "GAZALİ: MUTLULUK, SİMYACI ..." filmi gösterildi.

 

 

Saat 15.00'de Mevlâna Kültür Merkezi Sultan Veled Salonunda Derviş ZAİM'in "CENNETİ BEKLERKEN" filmi gösterildi.

 

 

Saat 17.00'de İl Halk Kütüphanesi Konferans Salonunda Yönetmen Derviş ZAİM ile söyleşi yapıldı.

Moderatör: İhsan KABİL

 

 

Saat 19.00'da Mevlâna Kültür Merkezi Semâ Salonunda Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu tarafından

Semâ Âyin-i Şerîf'i icra edildi.

 

 

Saat 20.00'de Mevlâna Kültür Merkezi Sultan Veled Salonunda İstanbul Tarihi Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu ve

Solist Ahmet ÖZHAN tarafından Türk Tasavvuf Müziği Konseri icra edildi ve Ödül Töreni yapıldı.